Mercedes-Benz Actros M concrete mixer truck "Peintner"
Product number:
920865
Listprice:
27,25 €
The cement factory of Herbert Peintner, located in the Austrian state of Styria, produces and sells bricks, sand, gravel, and, of course, cement for private and commercial uses. This vehicle is one of 18 trucks used by Peintner to transport cement to its customers. Originally produced as a regional exclusive for the Austrian market, a partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Peintner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45.7 g |
| Production date | 08/2015 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The cement factory of Herbert Peintner, located in the Austrian state of Styria, produces and sells bricks, sand, gravel, and, of course, cement for private and commercial uses. This vehicle is one of 18 trucks used by Peintner to transport cement to its customers. Originally produced as a regional exclusive for the Austrian market, a partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Peintner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45.7 g |
| Production date | 08/2015 |
| Limited quantity | 500 |