MAN TGS LX interchangeable box trailer „UPS“
Product number:
313667
Listprice:
39,95 €
Throughout Germany, the logistics company UPS uses its vehicles to transport the large volume of parcels to the individual distribution centers. Currently, Herpa is producing an MAN TGS LX, which is produced in a one-time edition with the black rims typical for UPS.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | UPS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Throughout Germany, the logistics company UPS uses its vehicles to transport the large volume of parcels to the individual distribution centers. Currently, Herpa is producing an MAN TGS LX, which is produced in a one-time edition with the black rims typical for UPS.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | UPS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | July/August 2021 |