MAN TGM LF 20 "Ransbach-Baumbach fire department"
Product number:
090933
Listprice:
24,50 €
In Westerwald near the A3 freeway, this luminous red MAN with Ziegler superstructure is operated by the auxiliary fire brigade. The miniature model is aone-time edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Ransbach-Baumbach |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.8 g |
| Release Date | November/December 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Westerwald near the A3 freeway, this luminous red MAN with Ziegler superstructure is operated by the auxiliary fire brigade. The miniature model is aone-time edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Ransbach-Baumbach |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.8 g |
| Release Date | November/December 2013 |