Mercedes-Benz Actros LH '02 Euro box semitrailer "Athens 2004"
Product number:
270519
Listprice:
49,50 €
Between Mercedes-Benz and the International Olympic Committee, a contractual partnership exists since 1988 and will be in force at least until 2012. Next to fleet vehicles, the company also supports the Olympic Games in the marketing field. For the Olympic Games 2004 in Athens, this exclusive model was produced for the Mercedes magazine „Transport“.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Transport Magazin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Production date | 05/2004 |
| Limited quantity | 999 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Between Mercedes-Benz and the International Olympic Committee, a contractual partnership exists since 1988 and will be in force at least until 2012. Next to fleet vehicles, the company also supports the Olympic Games in the marketing field. For the Olympic Games 2004 in Athens, this exclusive model was produced for the Mercedes magazine „Transport“.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Transport Magazin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Production date | 05/2004 |
| Limited quantity | 999 |