MAN TGA XXL Nooteboom teletrailer semitrailer "Collett Halifax" (GB)
Product number:
154352
Listprice:
34,50 €
The R. Collett & Sons Transports Ltd. is a 43 year old British family company specializing in transporting goods, heavy-duty transports and warehousing. The company’s fleet in the British Halifax consists of 40 tractors and a good 70 modern trailers. Herpa will release a Nooteboom teletrailer pulled by a MAN TGA XXL tractor. The tractor has a regular left-hand steering wheel which complies with the original. Reason for that: The vehicles are often travelling on the European mainland.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Collett Halifax |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 97 g |
| Release Date | March/April 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The R. Collett & Sons Transports Ltd. is a 43 year old British family company specializing in transporting goods, heavy-duty transports and warehousing. The company’s fleet in the British Halifax consists of 40 tractors and a good 70 modern trailers. Herpa will release a Nooteboom teletrailer pulled by a MAN TGA XXL tractor. The tractor has a regular left-hand steering wheel which complies with the original. Reason for that: The vehicles are often travelling on the European mainland.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Collett Halifax |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 97 g |
| Release Date | March/April 2008 |