MAN TGS LX bulk semitrailer „Zentis“
Product number:
312936
Listprice:
39,95 €
For the transport of sugar, Zentis in Aachen operates this silo semitrailer, which is pulled by a MAN TGS LC tractor. The striking feature of the vehicle is its new design, which is being realized for the first time with this Herpa model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80.7 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the transport of sugar, Zentis in Aachen operates this silo semitrailer, which is pulled by a MAN TGS LC tractor. The striking feature of the vehicle is its new design, which is being realized for the first time with this Herpa model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80.7 g |
| Release Date | March/April 2021 |