MAN TGS L garbage container trailer "Edelhäuser"
Product number:
158152
Listprice:
24,50 €
The waste management company Edelhäuser with headquarters in Ansbach, Franconia, places its compactor containers at many super markets and industrial enterprises. These containers are transported with MAN trailers.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Edelhäuser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | January/February 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The waste management company Edelhäuser with headquarters in Ansbach, Franconia, places its compactor containers at many super markets and industrial enterprises. These containers are transported with MAN trailers.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Edelhäuser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | January/February 2011 |