MAN LE2000 "Interschutz 2005"
Product number:
274647
Listprice:
17,96 €
The new concept of the Interschutz firefighter fair, along with its sister fair Interpolice, has been a huge success. In 2005, some 140,000 visitors came to the trade fair in Hanover, among them 30,000 from abroad. It has become a tradition for Herpa to produce a number of exclusive models for the Interschutz.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48 g |
| Production date | 06/2005 |
| Limited quantity | 1700 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new concept of the Interschutz firefighter fair, along with its sister fair Interpolice, has been a huge success. In 2005, some 140,000 visitors came to the trade fair in Hanover, among them 30,000 from abroad. It has become a tradition for Herpa to produce a number of exclusive models for the Interschutz.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48 g |
| Production date | 06/2005 |
| Limited quantity | 1700 |