MAN TGE box truck "Fire Department"
Product number:
094320
Listprice:
22,95 €
As a logistics vehicle, the new MAN TGE with a box body is added to the series of neutral fire brigade models in the Herpa range.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.2 g |
| Release Date | January/February 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
As a logistics vehicle, the new MAN TGE with a box body is added to the series of neutral fire brigade models in the Herpa range.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.2 g |
| Release Date | January/February 2019 |