Mercedes-Benz Atego box trailer with liftgate "Dietenhofen fire department"
Product number:
905398
Listprice:
19,50 €
For the 125th anniversary of the municipal fire brigade Dietenhofen, this Mercedes-Benz Atego box truck was produced. A partial edition is now also available at the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Dietenhofen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42 g |
| Production date | 05/2012 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the 125th anniversary of the municipal fire brigade Dietenhofen, this Mercedes-Benz Atego box truck was produced. A partial edition is now also available at the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Dietenhofen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42 g |
| Production date | 05/2012 |
| Limited quantity | under 500 |