MAN TGS L dump semitrailer "Schlenter Aachen"
Product number:
304924
Listprice:
29,50 €
A new collectors’ series of the construction company Schlenter from Aachen is kicked off with this dump truck. The company, in the area known and popular, was the first in Aachen to work with a hydraulic digger.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schlenter Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Silk grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50.5 g |
| Release Date | July/August 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A new collectors’ series of the construction company Schlenter from Aachen is kicked off with this dump truck. The company, in the area known and popular, was the first in Aachen to work with a hydraulic digger.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schlenter Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Silk grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50.5 g |
| Release Date | July/August 2015 |