MAN TGA XXL low boy semitrailer "Schaumann"
Product number:
152440
Listprice:
25,25 €
The Schaumann Transportation Company, located in Schloß Holte, is well-known from TV spots. The company, which operates Europe wide, is specialized in heavy-load and industrial transportation. Herpa releases this MAN TGA XXL, hauling a Goldhofer lowboy semitrailer, featuring a special dredger bed.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schaumann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 131.5 g |
| Release Date | July/August 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Schaumann Transportation Company, located in Schloß Holte, is well-known from TV spots. The company, which operates Europe wide, is specialized in heavy-load and industrial transportation. Herpa releases this MAN TGA XXL, hauling a Goldhofer lowboy semitrailer, featuring a special dredger bed.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schaumann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 131.5 g |
| Release Date | July/August 2006 |