Mercedes-Benz Atego platform tow truck “Matena“
Product number:
943451
Listprice:
27,95 €
From the simple mini-model kit as a giveaway to the exclusive collector's truck in high-quality display case, Herpa gets countless advertising options around cars and trucks-the Herpa Extra series. A partial edition of these extra models is also available as a special model in the Herpa web shop. Our exclusive models are strictly limited and available in small numbers from the Herpa extra dealer or online.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.4 g |
| Production date | 01/2021 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
From the simple mini-model kit as a giveaway to the exclusive collector's truck in high-quality display case, Herpa gets countless advertising options around cars and trucks-the Herpa Extra series. A partial edition of these extra models is also available as a special model in the Herpa web shop. Our exclusive models are strictly limited and available in small numbers from the Herpa extra dealer or online.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.4 g |
| Production date | 01/2021 |
| Limited quantity | 500 |