MAN TGS M garbage truck "Alba Berlin"
Product number:
154772
Listprice:
18,00 €
Founder of the waste disposal company Alba was Franz-Josef Schweitzer. After numerous operations at home and abroad, he decided to realize his dream of independence. In 1968, he took over a small waste disposal company and made it a nationwide active waste disposal specialist in and around Berlin with 7000 employees. The Herpa model is a compactor truck with MAN TGS tractor and an M-type cabin.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alba Berlin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50.8 g |
| Release Date | July/August 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Founder of the waste disposal company Alba was Franz-Josef Schweitzer. After numerous operations at home and abroad, he decided to realize his dream of independence. In 1968, he took over a small waste disposal company and made it a nationwide active waste disposal specialist in and around Berlin with 7000 employees. The Herpa model is a compactor truck with MAN TGS tractor and an M-type cabin.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alba Berlin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50.8 g |
| Release Date | July/August 2008 |