MAN TGL wrecker with platform "ACE"
Product number:
304085
Listprice:
27,00 €
Via its partners, the automobile club Europe ACE operates towing and rescue vehicles Europe-wide. A new MAN TGL with the known sliding platform to pick up broken down vehicles is currently released.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ACE |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Rapeseed yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 37.4 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Via its partners, the automobile club Europe ACE operates towing and rescue vehicles Europe-wide. A new MAN TGL with the known sliding platform to pick up broken down vehicles is currently released.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ACE |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Rapeseed yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 37.4 g |
| Release Date | November/December 2014 |