Mercedes-Benz Actros L silo semitrailer "Bay"
Product number:
284707
Listprice:
24,50 €
Since 1945, BayLogistik is keeping the national and international tank- and silo traffic afloat. With over 500,000 tons of transported goods, Bay belongs to the larger companies with well-known customers to forward especially chemical and petrochemical products, as well as building and raw materials. This model was produced exclusively for Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bay Logistik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue / gray / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 86 g |
| Production date | 05/2007 |
| Limited quantity | 800 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since 1945, BayLogistik is keeping the national and international tank- and silo traffic afloat. With over 500,000 tons of transported goods, Bay belongs to the larger companies with well-known customers to forward especially chemical and petrochemical products, as well as building and raw materials. This model was produced exclusively for Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bay Logistik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue / gray / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 86 g |
| Production date | 05/2007 |
| Limited quantity | 800 |