MAN TGS M 4-wheel dumper snow plow
Product number:
157841
Listprice:
19,50 €
The popular salt dispenser was permanently linked with the new platform, the socket for the dozer blade was updated and modified for the new vehicle generation. We therefore premiere a winter services vehicle on all-wheel chassis with loading crane.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Winterdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | November/December 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The popular salt dispenser was permanently linked with the new platform, the socket for the dozer blade was updated and modified for the new vehicle generation. We therefore premiere a winter services vehicle on all-wheel chassis with loading crane.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Winterdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | November/December 2010 |