MAN TGA XXL jumbo curtain canvas semitrailer "Wandt / Michehls Atelier"
Product number:
258371
Listprice:
29,50 €
„Our location is Braunschweig, our workplace is Europe“, so the striking advertising slogan of the shipping company Wandt. 65 trucks are in the company-owned fleet, which is divided at the locations Braunschweig, Osterode and Berlin-Ludwigsfelde. Just more than 140 employees achieve an annual turnover of 15.5 million Euros. The forwarding company was founded in 1939 by Adalbert Wandt. The Herpa-modell will be released with the new MAN 5Star-tractor and a jumbo curtain tarp trailer, which promotes the advertising company Michehls from Braunschweig. Michehls studio is specialized in development and assembly of displays, packagings and advertising material. In 1907, it was founded as a handcrafts studio by Heinrich Michehl. Only available in June at one of our Herpa eXtra partner shops in Germany, Austria, Switzerland and the United Kingdom.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / red / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 05/2007 |
| Limited quantity | 1500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
„Our location is Braunschweig, our workplace is Europe“, so the striking advertising slogan of the shipping company Wandt. 65 trucks are in the company-owned fleet, which is divided at the locations Braunschweig, Osterode and Berlin-Ludwigsfelde. Just more than 140 employees achieve an annual turnover of 15.5 million Euros. The forwarding company was founded in 1939 by Adalbert Wandt. The Herpa-modell will be released with the new MAN 5Star-tractor and a jumbo curtain tarp trailer, which promotes the advertising company Michehls from Braunschweig. Michehls studio is specialized in development and assembly of displays, packagings and advertising material. In 1907, it was founded as a handcrafts studio by Heinrich Michehl. Only available in June at one of our Herpa eXtra partner shops in Germany, Austria, Switzerland and the United Kingdom.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / red / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 05/2007 |
| Limited quantity | 1500 |