Iveco S-Way LNG 15-meter curtain canvas semitrailer Stöhr
Product number:
315227
Listprice:
42,95 €
In 1962, Karl Stöhr founded the Stöhr transport company in Munderkingen. Today, the company, based in Rottenacker, has been in the transport business for 60 years. Herpa will realize the new Iveco S-Way LNG with a new 15-meter curtain canvas semitrailer as a miniature model.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stöhr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96 g |
| Release Date | September/October 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1962, Karl Stöhr founded the Stöhr transport company in Munderkingen. Today, the company, based in Rottenacker, has been in the transport business for 60 years. Herpa will realize the new Iveco S-Way LNG with a new 15-meter curtain canvas semitrailer as a miniature model.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stöhr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96 g |
| Release Date | September/October 2022 |