Mercedes-Benz Atego box trailer "toll killer"
Product number:
278713
Listprice:
19,00 €
Since the implementation of the truck toll in Germany, especially the trucks with a permissible maximum weight of 7.5 tons are asked for, for which no autobahn fee has to be paid for.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 43 g |
| Production date | 02/2006 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since the implementation of the truck toll in Germany, especially the trucks with a permissible maximum weight of 7.5 tons are asked for, for which no autobahn fee has to be paid for.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 43 g |
| Production date | 02/2006 |
| Limited quantity | 500 |