Mercedes-Benz Actros LH silo semitraler "Feldbinder"
Product number:
284509
Listprice:
39,90 €
The bauma is worldwide one of the biggest fairs for construction machinery, construction vehicles and construction equipment taking place at the fair ground in Munich. In April 2007, more than 500,000 visitors from approx. 190 countries visited the stands of the big vehicle- and machine manufacturers. Silo manufacturer Feldbinder was also represented at the bauma and gave away this exclusive model to its customers.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | FFB Feldbinder |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 74 x 75 mm |
| Weight | 245 g |
| Production date | 04/2007 |
| Limited quantity | 550 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The bauma is worldwide one of the biggest fairs for construction machinery, construction vehicles and construction equipment taking place at the fair ground in Munich. In April 2007, more than 500,000 visitors from approx. 190 countries visited the stands of the big vehicle- and machine manufacturers. Silo manufacturer Feldbinder was also represented at the bauma and gave away this exclusive model to its customers.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | FFB Feldbinder |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 74 x 75 mm |
| Weight | 245 g |
| Production date | 04/2007 |
| Limited quantity | 550 |