Iveco Stralis XP chrome tank container semitrailer "Eurotainer"
Product number:
310604
Listprice:
39,95 €
Eurotainer presented its new design with a chromed tank container. Herpa takes this logo modernization as an opportunity for a new miniature model. The chromed tank container with a yellow frame is pulled by an Iveco Stralis XP tractor.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Eurotainer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.4 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Eurotainer presented its new design with a chromed tank container. Herpa takes this logo modernization as an opportunity for a new miniature model. The chromed tank container with a yellow frame is pulled by an Iveco Stralis XP tractor.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Eurotainer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.4 g |
| Release Date | July/August 2019 |