Mercedes-Benz Atego "Hamburg/Bergedorf fire department"
Product number:
921039
Listprice:
36,50 €
With this vehicle Herpa continues the popular series of fire brigade Hamburg / Bergedorf. A partial edition of this exclusive model is now.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 160 x 35 x 80 mm |
| Weight | 440 g |
| Production date | 09/2015 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With this vehicle Herpa continues the popular series of fire brigade Hamburg / Bergedorf. A partial edition of this exclusive model is now.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 160 x 35 x 80 mm |
| Weight | 440 g |
| Production date | 09/2015 |
| Limited quantity | under 500 |