MAN TGM Ziegler Z-Cab Fire Department Gräfelfing
Product number:
096850
Listprice:
39,95 €
In Gräfelfing, right near Munich, this HLF 20 auxiliary fire fighting vehicle built by Ziegler is being operated. A striking feature of this vehicle is the radiator grille, also in fluorescent red, which, along with the overall design, makes the Herpa miniature an impressive model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.6 g |
| Release Date | July/August 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Gräfelfing, right near Munich, this HLF 20 auxiliary fire fighting vehicle built by Ziegler is being operated. A striking feature of this vehicle is the radiator grille, also in fluorescent red, which, along with the overall design, makes the Herpa miniature an impressive model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.6 g |
| Release Date | July/August 2022 |