Mercedes-Benz Atego Fire and Rescue Station "Hamburg-Süderelbe"
Product number:
921107
Listprice:
36,50 €
The Fire and Rescue Station Süderelbe (F36) was opened in 1981. The area of operation extends over a total of eight city districts of Hamburg. Part of the original tasks of FuRW Süderelbe is guaranteeing fire protection, technical assistance and technical emergency response, rescue service as well as handling applications for preventive fire protection. The average weekly working time is 48 hours. A partial edition of this exclusive model is also available from the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 44.5 g |
| Production date | 09/2015 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Fire and Rescue Station Süderelbe (F36) was opened in 1981. The area of operation extends over a total of eight city districts of Hamburg. Part of the original tasks of FuRW Süderelbe is guaranteeing fire protection, technical assistance and technical emergency response, rescue service as well as handling applications for preventive fire protection. The average weekly working time is 48 hours. A partial edition of this exclusive model is also available from the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 44.5 g |
| Production date | 09/2015 |
| Limited quantity | under 500 |