Mercedes-Benz Actros LH MP3 silo semitrailer "H.P. Lutz"
Product number:
900508
Listprice:
25,00 €
In the beginning of the 1960s, Hans Peter Lutz started his company with one truck as service provider for the local lime plants. Lutz has remained true to the white material and transports lime and lime products all over Europe. The fleet of 23 vehicles also contains this 65 cubic meters silo trailer, which is utilized to transport lime products and Styrofoam. A partial edition of this model is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lutz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 86 g |
| Production date | 12/2010 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the beginning of the 1960s, Hans Peter Lutz started his company with one truck as service provider for the local lime plants. Lutz has remained true to the white material and transports lime and lime products all over Europe. The fleet of 23 vehicles also contains this 65 cubic meters silo trailer, which is utilized to transport lime products and Styrofoam. A partial edition of this model is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lutz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 86 g |
| Production date | 12/2010 |
| Limited quantity | 500 |