Mercedes-Benz Actros LH jumbo chromium plated tank semitrailer "Lettl"
Product number:
268615
Listprice:
25,13 €
The model to match our item n° 268608 "Meggle". The Lettl shipping company has been a partner of the Bavarian dairy giant for years, and also owns the "Meggle" truck released during the Christmas holidays. This model carries the shipping company's colors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lettl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 89 g |
| Production date | 12/2003 |
| Limited quantity | 700 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The model to match our item n° 268608 "Meggle". The Lettl shipping company has been a partner of the Bavarian dairy giant for years, and also owns the "Meggle" truck released during the Christmas holidays. This model carries the shipping company's colors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lettl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 89 g |
| Production date | 12/2003 |
| Limited quantity | 700 |