MAN TGL box truck with liftgate „Feuerwehr Wuppertal“
Product number:
094788
Listprice:
34,95 €
Once again, a limited-edition model of a vehicle of the Wuppertal fire brigade appears at Herpa. The MAN TGL is used for logistics purposes in disaster control, and is equipped with a liftgate.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wuppertal |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.1 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Once again, a limited-edition model of a vehicle of the Wuppertal fire brigade appears at Herpa. The MAN TGL is used for logistics purposes in disaster control, and is equipped with a liftgate.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wuppertal |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.1 g |
| Release Date | September/October 2019 |