MAN TGA XLX curtain canvas semitrailer "Wandt/60th Anniversary of the State of Lower Saxony"
Product number:
152570
Listprice:
22,50 €
The close association of the Wandt Transportation Company with the State of Lower Saxony is clearly demonstrated by the design of this new Wandt truck. The current MAN TGA XLX tractor, of which Wandt already operates a total of 15, hauls a conventional curtain tarp semitrailerfeaturing emblems and printings related to the 60th Anniversary of the State of Lower Saxony.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / red / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.3 g |
| Release Date | September/October 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The close association of the Wandt Transportation Company with the State of Lower Saxony is clearly demonstrated by the design of this new Wandt truck. The current MAN TGA XLX tractor, of which Wandt already operates a total of 15, hauls a conventional curtain tarp semitrailerfeaturing emblems and printings related to the 60th Anniversary of the State of Lower Saxony.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / red / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.3 g |
| Release Date | September/October 2006 |