Framo 901/2 Plane "Breweries Mahn & Ohlerich Rostock"
Product number:
066419
Listprice:
19,95 €
In the GDR, breweries operated the Framo as transport vehicle – as did the brewery Mahn and Ohlerich from Rostock.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Brauerei Mahn & Ohlerich Rostock |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Gray / light gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.8 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the GDR, breweries operated the Framo as transport vehicle – as did the brewery Mahn and Ohlerich from Rostock.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Brauerei Mahn & Ohlerich Rostock |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Gray / light gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.8 g |
| Release Date | January/February 2016 |