MAN TGA XLX dump truck trailer "Hochtief"
Product number:
152402
Listprice:
16,50 €
Back by popular demand: the Hochtief-Model Series is to be supplemented with several new vehicles, including the new MAN TGA XLX and the new Goldhofer TU4 and the Carnehl trough semitrailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hochtief |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71.1 g |
| Release Date | May/June 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Back by popular demand: the Hochtief-Model Series is to be supplemented with several new vehicles, including the new MAN TGA XLX and the new Goldhofer TU4 and the Carnehl trough semitrailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hochtief |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71.1 g |
| Release Date | May/June 2006 |