MAN TGA XXL rigid tractor "Dobner / Blue Lion"
Product number:
221962
Listprice:
23,09 €
The small shipping company Dobner caused a furor in 2003 with an elaborately designed trailer in Wolf design. In 2006, Dobner traded the trailer for the new MAN TGA XXL 5-Star tractor – with a „strong as a lion“ airbrush finish.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dobner Blue Lion |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 11/2006 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The small shipping company Dobner caused a furor in 2003 with an elaborately designed trailer in Wolf design. In 2006, Dobner traded the trailer for the new MAN TGA XXL 5-Star tractor – with a „strong as a lion“ airbrush finish.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dobner Blue Lion |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 11/2006 |
| Limited quantity | 750 |