MAN TGS LX Euro 6 tank container semitrailer"Talke"
Product number:
301893
Listprice:
29,50 €
When the new MAN TGX Euro 6 was premiered worldwide at the IAA in Hannover, it was also a very special moment in the small Central Franconian village of Dietenhofen. Because parallel with the “big truck”, its respective “little brother” was produced there in the 1/87 scale based on the original plans and in cooperation with the designers and developers of MAN and – of course - in utmost secrecy. With the market launch, these high-quality models featuring the new MAN rigid tractor will be released in autumn 2012.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue / red / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75.3 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
When the new MAN TGX Euro 6 was premiered worldwide at the IAA in Hannover, it was also a very special moment in the small Central Franconian village of Dietenhofen. Because parallel with the “big truck”, its respective “little brother” was produced there in the 1/87 scale based on the original plans and in cooperation with the designers and developers of MAN and – of course - in utmost secrecy. With the market launch, these high-quality models featuring the new MAN rigid tractor will be released in autumn 2012.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue / red / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75.3 g |
| Release Date | January/February 2013 |