MAN LE2000 TLF 24/60 "fire department Nuremberg"
Product number:
090261
Listprice:
24,50 €
The Nuremberg fire brigade operates a Ziegler tank tender based on an MAN LE 2000. The model features the authentic striking stripe design as well as the multicolored logo of the Nuremberg fire brigade.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Nürnberg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.5 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Nuremberg fire brigade operates a Ziegler tank tender based on an MAN LE 2000. The model features the authentic striking stripe design as well as the multicolored logo of the Nuremberg fire brigade.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Nürnberg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.5 g |
| Release Date | November/December 2012 |