MAN TGM auxiliary firefighting vehicle Regensburg fire department
Product number:
096171
Listprice:
39,95 €
The second original for firefighting vehicles from the Bavarian city of Regensburg is the current Ziegler Z-Cab auxiliary firefighting vehicle based on an MAN. Herpa also produces this model true to the original as a miniature model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 51 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The second original for firefighting vehicles from the Bavarian city of Regensburg is the current Ziegler Z-Cab auxiliary firefighting vehicle based on an MAN. Herpa also produces this model true to the original as a miniature model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 51 g |
| Release Date | May/June 2021 |