Liebherr mobile crane LTM 1045/1 "Breuer and Wasel"
Product number:
150910
Listprice:
39,50 €
“The Rhineland is our home, wherever we are“ is the motto of Breuer & Wasel from Bergheim. The company operates heavy-duty equipment and cranes all over Germany. As a Herpa miniature, the Liebherr mobile crane LTM 1045 consists of a hundred components, and features the authentic company printings. More vehicles based on Breuer & Wasel vehicles are to follow.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Breuer & Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | White black |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 75 x 50 mm |
| Weight | 144 g |
| Release Date | March/April 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
“The Rhineland is our home, wherever we are“ is the motto of Breuer & Wasel from Bergheim. The company operates heavy-duty equipment and cranes all over Germany. As a Herpa miniature, the Liebherr mobile crane LTM 1045 consists of a hundred components, and features the authentic company printings. More vehicles based on Breuer & Wasel vehicles are to follow.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Breuer & Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | White black |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 75 x 50 mm |
| Weight | 144 g |
| Release Date | March/April 2005 |