MAN TGS 4-axle Meiler dump truck „STRABAG Winterdienst“
Product number:
315838
Listprice:
36,95 €
Like so many construction companies, Strabag also uses vehicles for winter service when construction sites are at rest. This 4-axle tipper is equipped with a snow plow blade and a gritting superstructure true to the original.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60 g |
| Release Date | January/February 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Like so many construction companies, Strabag also uses vehicles for winter service when construction sites are at rest. This 4-axle tipper is equipped with a snow plow blade and a gritting superstructure true to the original.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60 g |
| Release Date | January/February 2023 |