MAN TGX GM 6×4 Swap Container Semitrailer “Intertank”
Product number:
314541
Listprice:
39,95 €
Once again, a new vehicle of the Danish-based shipping company Intertank serves as an original for a Herpa miniature. The new MAN TGX with a GM cab and a 6×4 chassis pulls a semitrailer loaded with a swap container.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | January/February 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Once again, a new vehicle of the Danish-based shipping company Intertank serves as an original for a Herpa miniature. The new MAN TGX with a GM cab and a 6×4 chassis pulls a semitrailer loaded with a swap container.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | January/February 2022 |