MAN TGA XXL refrigerated box trailer "Herpa No. VI", PC
Product number:
120845
Listprice:
49,90 €
"Herpa präsentiert Weltgeschichte:" Just in time for the delivery of the very first Airbus A380 for Singapore Airlines, Herpa releases a further model in the Series of “Herpa presents World History.” The original vehicle is operated by the Markus Mühl Transportation Company, based in the city of Bruck, near Regensburg. Walter Rosner, the famous airbrush artist, designed and painted the sides of the trailer with motifs related to aviation history – a topic which has always fascinated mankind: From the first trial flights….up to the most modern jets. The miniature model is the latest supplement (Nr. 6) to the "Herpa Presents" range of limited edition trucks.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 270 g |
| Release Date | September/October 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
"Herpa präsentiert Weltgeschichte:" Just in time for the delivery of the very first Airbus A380 for Singapore Airlines, Herpa releases a further model in the Series of “Herpa presents World History.” The original vehicle is operated by the Markus Mühl Transportation Company, based in the city of Bruck, near Regensburg. Walter Rosner, the famous airbrush artist, designed and painted the sides of the trailer with motifs related to aviation history – a topic which has always fascinated mankind: From the first trial flights….up to the most modern jets. The miniature model is the latest supplement (Nr. 6) to the "Herpa Presents" range of limited edition trucks.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 270 g |
| Release Date | September/October 2006 |