MAN TGA XXL low boy semitrailer "Kuebler"
Product number:
151993
Listprice:
25,25 €
This new Kübler Company MAN TGA XXL hauls an eight axle lowboy semitrailer. The heavy-duty company, located in Schwäbisch Hall, now operates three new MAN TGA XXL, in addition to the MB Actros Titan tractors already in use. The Herpa miniature features a realistic steel bumper.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kübler Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.6 g |
| Release Date | January/February 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This new Kübler Company MAN TGA XXL hauls an eight axle lowboy semitrailer. The heavy-duty company, located in Schwäbisch Hall, now operates three new MAN TGA XXL, in addition to the MB Actros Titan tractors already in use. The Herpa miniature features a realistic steel bumper.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kübler Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.6 g |
| Release Date | January/February 2006 |