MAN TGS M truck chassis with load handling system and crane "Wiesbaden fire department"
Product number:
091466
Listprice:
29,50 €
The brand-new MAN TGS M of the fire brigade Wiesbaden is released with the swap-body civil protection and featuring a Palfi nger crane behind the cab.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wiesbaden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 76 mm |
| Weight | 60.4 g |
| Release Date | July/August 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The brand-new MAN TGS M of the fire brigade Wiesbaden is released with the swap-body civil protection and featuring a Palfi nger crane behind the cab.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wiesbaden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 76 mm |
| Weight | 60.4 g |
| Release Date | July/August 2014 |