Mercedes-Benz Axor chrome-plated tank semitrailer "Lechner"
Product number:
277167
Listprice:
23,60 €
The area of expertise of the transportation company Lechner is the Europe-wide transport of liquids – other than that mentioned transportation business, Lechner owns a container repair service, a huge container stock ground and a repair shop. Besides the Actros tractor, Lechner is now also using a new Axor tractor for its transports – Herpa produced a special model accordingly in summer 2005.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lechner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 70 g |
| Production date | 09/2005 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The area of expertise of the transportation company Lechner is the Europe-wide transport of liquids – other than that mentioned transportation business, Lechner owns a container repair service, a huge container stock ground and a repair shop. Besides the Actros tractor, Lechner is now also using a new Axor tractor for its transports – Herpa produced a special model accordingly in summer 2005.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lechner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 70 g |
| Production date | 09/2005 |
| Limited quantity | 750 |