Iveco S-Way LNG low roof petrol tank semitrailer Shell
Product number:
315685
Listprice:
44,95 €
New type! New to the Herpa product range is the latest Iveco S-Way with the low cab version, which at Iveco goes by the abbreviation AS. This cab is especially used for articulated trucks and tankers. The current original is a gas-powered tank truck of Shell Germany. The model will be released in a unique edition.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Shell |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | November/December 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! New to the Herpa product range is the latest Iveco S-Way with the low cab version, which at Iveco goes by the abbreviation AS. This cab is especially used for articulated trucks and tankers. The current original is a gas-powered tank truck of Shell Germany. The model will be released in a unique edition.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Shell |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | November/December 2022 |