MAN TGS M truck chassis "Federal Police department"
Product number:
092449
Listprice:
26,50 €
The federal police force operates this MAN TGS M as swap body truck. With the flat container, materials like crowd barriers for major events are transported to those sites.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundespolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41.5 g |
| Release Date | May/June 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The federal police force operates this MAN TGS M as swap body truck. With the flat container, materials like crowd barriers for major events are transported to those sites.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundespolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41.5 g |
| Release Date | May/June 2016 |