Fiat Panda "Carabinieri"
Product number:
090254
Listprice:
13,50 €
In Italy, the police widely operated the Fiat Panda in the 1980s. The first generation of the Carabinieri vehicle was painted dark-blue and featured a single blue light on the white roof.
| Manufacturer | Fiat |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Carabinieri |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Dark blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Italy, the police widely operated the Fiat Panda in the 1980s. The first generation of the Carabinieri vehicle was painted dark-blue and featured a single blue light on the white roof.
| Manufacturer | Fiat |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Carabinieri |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Dark blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | November/December 2012 |