MAN TGE single cabin with platform and canvas
Product number:
093712-002
Listprice:
18,95 €
New type! The new MAN TGE cab, combined with a flatbed superstructure with canvas cover is based on Herpa’s new chassis with dual tires. Herpa also offers the new MAN TGE as canvas cover vehicle also as kit in white for individual designs.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | ultramarin blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 14.3 g |
| Release Date | January/February 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The new MAN TGE cab, combined with a flatbed superstructure with canvas cover is based on Herpa’s new chassis with dual tires. Herpa also offers the new MAN TGE as canvas cover vehicle also as kit in white for individual designs.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | ultramarin blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 14.3 g |
| Release Date | January/February 2019 |