MAN TGS M roll-off container truck with crane "fire department Brandenburg"
Product number:
091732
Listprice:
29,50 €
The fi re brigade Brandenburg operates the new MAN vehicle generation as swap body vehicle with crane. The heavy truck is loaded with a swap body available for disaster control.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Brandenburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 58.9 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fi re brigade Brandenburg operates the new MAN vehicle generation as swap body vehicle with crane. The heavy truck is loaded with a swap body available for disaster control.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Brandenburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 58.9 g |
| Release Date | November/December 2014 |