MAN TGA XXL refrigerated box semitrailer "Transmess / Moby Dick
Product number:
120852
Listprice:
49,90 €
Captain Ahab and the white whale Moby Dick are very vivid topics for Stefan Liegmann, owner of the Liegmann TransportationCompany. Following the legendary Vasal Volvo Showtruck, a further company truck has been decorated by the famous airbrush artist Walter Rosner. The MAN TGA XXL 5 Star tractor, featuring driver and passenger figurines, hauls a refrigerated box semitrialer. The limited model is releasedin a Private-Showcase.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Transmess |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 270 g |
| Release Date | July/August 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Captain Ahab and the white whale Moby Dick are very vivid topics for Stefan Liegmann, owner of the Liegmann TransportationCompany. Following the legendary Vasal Volvo Showtruck, a further company truck has been decorated by the famous airbrush artist Walter Rosner. The MAN TGA XXL 5 Star tractor, featuring driver and passenger figurines, hauls a refrigerated box semitrialer. The limited model is releasedin a Private-Showcase.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Transmess |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 270 g |
| Release Date | July/August 2006 |