Iveco Stralis NP refrigerated box trailer „Dachser Food Logistic
Product number:
312455
Listprice:
39,95 €
In the food transport sector, the Dachser transport company also operates the new gas-powered Iveco Stralis NP. Reason enough to produce this vehicle as a limited-edition Herpa miniature model.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dachser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91.5 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the food transport sector, the Dachser transport company also operates the new gas-powered Iveco Stralis NP. Reason enough to produce this vehicle as a limited-edition Herpa miniature model.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dachser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91.5 g |
| Release Date | September/October 2020 |