MAN TGS M fl at truck with Goldhofer TU3 and fork lifter "Feuerwehr"
Product number:
305525
Listprice:
59,50 €
An interesting combination enhances Herpa’s series of neutral-colored fire brigade vehicles. The MAN TGS M swap body truck is loaded with a transport flat and pulls a flatbed trailer with red Jungheinrich forklift.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.3 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
An interesting combination enhances Herpa’s series of neutral-colored fire brigade vehicles. The MAN TGS M swap body truck is loaded with a transport flat and pulls a flatbed trailer with red Jungheinrich forklift.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.3 g |
| Release Date | January/February 2016 |